SVE SEKCIJE ZADRUGE STRAŽNIK TEŽE OČUVANJU TRADICIJE SAMOBORSKOG KRAJA TE SE KORISTE PRIRODNIM MATERIJALIMA I TEHNIKAMA. TAKOĐER NASTOJIMO RAZVIJATI VJEŠTINE, ZNANJE I SPOSOBNOSTI UČENIKA U SVIM SEKCIJAMA. MATERIJALNI DOBITAK SLUŽI ZA NABAVKU NOVIH MATERIJALA, A SVOJE PROIZVODE PREDSTAVLJAMO NA IZLOŽBAMA I PRODAJNIM IZLOŽBAMA NA NIVOU GRADA SAMOBORA I ZAGREBA, KAKO BI SVI BILI UPOZNATI SA NAŠIM RADOM. TRUDIMO SE RAZVIJATI KOD UČENIKA OSJEĆAJ ZA LIJEPIM I KORISNIM STVARIMA OD SAMOG POČETKA PROIZVODNJE DO ZAVRŠNOG PROIZVODA.
1.KRATKI PREGLED RADA ZADRUGE I FINANCIJSKO IZVJEŠĆE
Učenička zadruga «Stražnik» djeluje pri Osnovnoj školi Samobor u Samoboru. Osnovana je 11. travnja 2002. godine na osnivačkoj skupštini na čelu s predsjednicom, gđom Marinom Kardinar.
Danas se zadruga sastoji od 8 sekcija:
1.Perlice – izrada etno nakita – voditeljica: gđa Romana Lisec-Vrbanović
2.Ekosekcija – voditeljica: prof. Marija Sedlar
3. Škrinjica nakita - voditelj : prof. Darija Tomašić
4. Likovni stvaratelji - voditeljica: prof. Ana Kinčić Dubić
5. Keramička sekcija učenika sa posebnim potrebama- voditelj: gđa Vesna Markuš Trkulja
Keramička sekcija učenika sa posebnim potrebama je dio zadruge Stražnik, i nazivamo ju Stražnik II s obzirom da je dio zadruge ali se njihov rad vrednuje u zasebnoj kategoriji.
Naša zadruga sastojati se od Stražnik I i Stražnik II .
Pregled rada zadruge:
- Sudjelujemo na raznim prodajnim izložbama , božićnim , uskršnjim, Proljetnom sajmu u gradu, Kestenijadi, na izložbi u Pučkom otvorenom učilištu Samobor, na Zagrebačkom velesajmu, na izložbi tehničkog stvaralaštva u Zagrebačkoj županiji, na «Novigradskom proljeću» - odražana radionica za izradu batika i izloženi su radova sekcije za izradu etno-nakita na «Novigradskom proljeću», na državnoj smotri LIDRANO, na izložbi Samoborski kraluž u suradnji sa Samoborskim muzejom
- svake godine povodom Dana planeta Zemlje posjetimo reciklažno dvorište u Samoboru kako bi osvjestili ekološku svijest, povodom obilježavanja svjetskog Dana voda ispitujemo kvalitetu potoka Gradne , uređujemo okoliš škole i unutrašnjost, sadimo cvijeće. Imamo i veliki akvarij s ribicama koji održavamo i obnavljamo.
- Od našeg osnutka sudjelovali smo na svim županijskim smotrama, a na dvije smotre smo bili i domaćini .Radeći u našim sekcijama kroz zadrugu je prošao veliki broj učenika. Sudjelovali smo na 7 Državnih smotri i uspješno promovirali posebnosti našeg grada i okolice,njegove običaje i kulturno nasljeđe.
- Iz gore navedene kronologije vidljivo je da se Zadruga u svom radu vrlo aktivno uključila u razne manifestacije na području grada Samobora, Zagrebačke županije, a i RH. Učenici su motivirani i zainteresirani za rad, a njihovi im voditelji pomažu da svoje interese pravilno usmjere te da steknu znanja koja će moći primijeniti u daljnjem životu i radu. Imamo razvijenu suradnju sa lokalnom zajednicom, Gradskim poglavarstvom grada Samobora, Muzejom grada Samobora, Zajednicom tehničke kulture, Turističkom zajednicom, mnogim istaknutim obrtnicima i umjetnicima, te mnogim roditeljima naših učenika. U našem radu podržali su nas Zagrebačka županija, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva, Ministarstvo poduzetništva i obrta
Odlazak u Metković u berbu mandarina
Sredinom studenog pod pokroviteljstvom zagrebačke županije i zadrugara Sv. Križ, učenici i voditelji zadruga zagrebačke županije boravili su dva dana u Metkoviću na međužupanijskoj suradnji zadrugara. OŠ Samobor poslala je članove zadrugastva lik. sekcije Likovne stvaratelje i njihovog voditelja prof. Jurić Slavena. Prvi dan obilježio je događaj za pamćenje, učenike i voditelje domaćini su odveli u berbu mandarina nadomak Opuzena u dolini rijeke Neretve. Bio je to poseban doživljaj i učenicima i voditeljima. Brati mandarine na otoku između dvije rijeke, Narone i Neretve, moramo vam priznati lak je to posao, škare i košara se brzo napuni. Berba je brzo obavljena a nakon toga je usljedio odlazak domaćinima i voditeljima u hotel. Popodnevno vrijeme bilo je organizirano za posjet ornitološkoj zbirci u Metkoviću. Svi smo imali prilike vidjeti bogatstvo tog kraja, faunu ptica koja ima stanište u tom podneblju, kako onih koje su izumrle tako i onih koje su zaštićene.Nakon toga usljedilo je primanje u OŠ Stjepana Radića, svečani doček i radionice na temu mandarina i što se sve može načniti od njih. Umor je usljedio ali nismo se oteli dojmu da ne pogledamo utakmicu Hrvatske i Irske, spavanac pa jutro. Uputili smo se ujutro u plov lađama i prebrojavanju ptica u dolini rijeke Narone. Put nas je poveo ka arheološkom muzeju Narona u Vidu. Taj muzej koji je bio dugi niz godina štagalj, pravi je primjer kulturne baštine antičke rimske Ilirske provincije. Oko muzeja smo zatekli instalacije od mandraina, njima smo i završili naš posjet dolini Neretve i Metkoviću, mandarinu u ruke i put Samobora.